Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Zdjęcie

11 przykazanie: "Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne"

Krzysztof Brenda 11 przykazanie:

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Krzyś Krzyś

Krzyś Krzyś

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 356 postów

Napisano 28 styczeń 2020 - 16:22:11

11 przykazanie:
"Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne"
" Jeśli będziecie obojętni, jakieś Auschwitz spadnie wam z nieba"

Moi drodzy towarzysze niedoli obozowej, dostojni goście, przyjaciele!

Według wszelkiego prawdopodobieństwa nie doczekam już następnej rocznicy… Nie będę wam opowiadał o moich cierpieniach, o tym, jak kończyłem wojnę, ważąc 32 kilo, i o tym, co najgorsze, o tragedii rozstania z najbliższymi, kiedy po selekcji widzisz ich po drugiej stronie placu i przeczuwasz, co ich czeka, ani o moich dwóch marszach śmierci…

Chciałbym mojej córce, mojej wnuczce, która tu jest, mojemu wnukowi, i ich rówieśnikom, powiedzieć im, powiedzieć wam coś o was samych.
Przenieśmy się myślami do Berlina lat 30.

Widzę, że jest z nami prezydent Austrii, Alexander van der Bellen. Pamięta pan, jak gościł pan mnie i całe kierownictwo Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, i jak mówiliśmy o tamtych czasach? Pan użył takiego sformułowania: „Auschwitz nie spadło z nieba”. Oczywista oczywistość! Może się to nawet wydawać banalne, ale jest w tym niesłychanie głęboka myśl.

Przenieśmy się na chwilę myślami, wyobraźnią we wczesne lata 30. do Berlina. Znajdujemy się prawie w centrum Berlina w Bawarskiej Dzielnicy, trzy przystanki od Bahnhof Zoo. Jesteśmy w Parku Bawarskim.

I oto, pewnego dnia na ławkach pojawia się napis „Żydom nie wolno siadać”. Można powiedzieć: to nie fair, nieprzyjemne. Ale jest tyle innych ławek, można usiąść gdzieś indziej.

W tej samej dzielnicy – a mieszkali tam intelektualiści pochodzenia żydowskiego, mieszkał tam Einstein – pojawia się na pływalni napis: „Żydom wstęp zabroniony”. Znów można powiedzieć: no, niefajnie, ale jest w Berlinie tyle innych miejsc do kąpieli.

Pojawia się przepis, że Żydom nie wolno należeć do niemieckich związków śpiewaczych. Trudno, niech sobie śpiewają sami, jak chcą.

Potem pojawia się rozkaz: „Dzieciom żydowskim nie wolno się bawić z dziećmi aryjskimi”, przykre, ale dobrze, będą bawiły się same.

Pojawia się napis: „Żydom sprzedajemy chleb i żywność tylko po godzinie 17”. Jest mniejszy wybór, ale po 17 też można robić zakupy.
Uwaga, uwaga zaczynamy się przyzwyczajać!

Uwaga, uwaga! [Marian Turski stuka w pulpit]. Zaczynamy się oswajać z myślą, że można kogoś wykluczyć. Że można kogoś stygmatyzować. Że można kogoś wyalienować.

I tak powolutku, stopniowo, dzień za dniem, ofiary, sprawcy, ale też widzowie, świadkowie, ci, którzy to widzą, zaczynają się oswajać i zaczynają przywykać do myśli, że ta mniejszość, która wydała Henryka Heinego, Mendhelsohnów, Einsteina jest jakaś inna.

Że może być wypchnięta ze społeczeństwa. Że to są obcy, ludzie, którzy roznoszą epidemię. To już jest straszne, niebezpieczne. To początek tego, co może za chwilę nastąpić.

Powiem wam, że ówczesna władza prowadzi sprytną politykę, spełnia żądania robotnicze, są wczasy, można obchodzić 1 maja.

Jednocześnie ta władza widzi, że ludzi powoli ogarnia znieczulica, obojętność. Przestają reagować na zło. Wtedy może pozwolić sobie na przyspieszenie zła.

Następują gwałtowne zmiany: zakaz emigracji Żydów, zakaz przyjmowania Żydów do pracy. A potem już Żydzi są wywożeni do gett, do Rygi, do mojej Łodzi. A potem do obozów, do Kulmhofu [Chełmna -red.], gdzie gazowano ich w ciężarówkach i na koniec do Auschwitz, gdzie ludność żydowska zostanie wymordowana w nowoczesnych komorach gazowych.

Tak się sprawdza to, co powiedział pan prezydent Austrii. „Auschwitz nie spadł z nieba”. Tuptał, zbliżał się małymi kroczkami. Aż stało się to, co stało się tutaj.

To może się zdarzyć u was

Możecie nie znać nazwiska Primo Levi. Był jednym z najsłynniejszych więźniów tego obozu [przeżył, jako pisarz opisywał to doświadczenie – red.] . Levi użył kiedyś sformułowania:

skoro to się wydarzyło, to znaczy, że się może wydarzyć, to znaczy, że może wydarzyć się wszędzie, na całej ziemi.

Podzielę się z wami osobistym wspomnieniem.

W 1965 roku byłem na stypendium w USA. Był szczyt batalii o prawa człowieka, o prawa dla ludności afroamerykańskiej. Brałem udział w słynnym marszu z Selmy do Montgomery Martina Lutera Kinga. Gdy ludzie, z którymi maszerowałem dowiedzieli się, że byłem w Auschwitz, zapytali, czy TO mogło się zdarzyć tylko w Niemczech, czy też może się wydarzyć gdzie indziej.

Odpowiedziałem: może być u was. Jeśli łamie się prawa obywatelskie, jeżeli likwiduje się prawa mniejszości. Macie tylko jedno wyjście, musicie obronić konstytucję, obronić demokrację. Wtedy potraficie to pokonać.

11 przykazanie: Nie bądź obojętny

Moi drodzy. W Europie w większości wywodzimy się z tradycji judeochrześcijańskiej. Zarówno ludzie wierzący, jak niewierzący przyjmują jako swój kanon cywilizacyjny 10 przykazań.

Mój przyjaciel, prezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, Roman Kent, który przemawiał na poprzednim jubileuszu, ale jest słaby, po chorobie, nie mógł przyjechać, wymyślił 11 przykazanie, które jest doświadczeniem Szoah, Holokaustu, epoki pogardy. Brzmi ono: Nie bądź obojętnym.

I mogę wam powiedzieć [pauza]. Chciałbym to powiedzieć córce, wnukom, ich rówieśnikom, gdziekolwiek mieszkają. W Polsce, Izraelu, USA, Europie Wschodniej, tak Europy Wschodniej.

Nie bądźcie obojętni, gdy widzicie kłamstwa historyczne.

Nie bądźcie obojętni, gdy widzicie, że przeszłość jest naciągana do potrzeb aktualnej polityki.

Gdy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana.

Istotą demokracji jest to, że większość rządzi, ale prawa mniejszości muszą być chronione. Nie bądźcie obojętni, gdy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne.

 #2 Adam

Adam

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 267 postów

Napisano 29 styczeń 2020 - 07:49:49

Bezcenna mina prezydenta Dudy podczas wystąpienia Pana Turskiego! ;-)

#3 szpieg

szpieg

  Bywalec

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPip
 • 63 postów

Napisano 02 luty 2020 - 16:42:15

Bezcenna mina prezydenta Dudy podczas wystąpienia Pana Turskiego! ;-)

A czy on posiada jakas powazna mine godna PREZYDENTA? Toc burak na polu wygląda dostojniej. 
Zaczynam sie wstydzić za takich reprezentantow NARODU. Jak nie jakiś klamca, to błazen lub politowania godny ziemniak#4 Jane

Jane

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 202 postów

Napisano 02 luty 2020 - 20:10:44

Bezcenna mina prezydenta Dudy podczas wystąpienia Pana Turskiego! ;-)

Panu Turskiemu pomyliło się plenum był pewny że to IVplenum PZPR To jak Biedroń to kierowca a Śmieszek obsługa działa

#5 Krzyś Krzyś

Krzyś Krzyś

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 356 postów

Napisano 03 luty 2020 - 05:26:04

Panu Turskiemu pomyliło się plenum był pewny że to IVplenum PZPR To jak Biedroń to kierowca a Śmieszek obsługa działa

Po takim obrzydliwym wpisie, ziemniaki same z siebie zaczynają gnić w piwnicach, a  autor takiego wpisu chyba musi mieć trwale uszkodzony kod genetyczny, odpowiedzialny za funkcjonowanie zwojów mózgowych..#6 Jane

Jane

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 202 postów

Napisano 03 luty 2020 - 19:31:53

Po takim obrzydliwym wpisie, ziemniaki same z siebie zaczynają gnić w piwnicach, a autor takiego wpisu chyba musi mieć trwale uszkodzony kod genetyczny, odpowiedzialny za funkcjonowanie zwojów mózgowych..

Postanowiłeś sobie trafną diagnozę zapomniałeś dodać o zeszlifowanej korze mózgowej to będzie koplet.

#7 Krzyś Krzyś

Krzyś Krzyś

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 356 postów

Napisano 04 luty 2020 - 06:19:19

 

Postanowiłeś sobie trafną diagnozę zapomniałeś dodać o zeszlifowanej korze mózgowej to będzie koplet.

!!!???

Zaloguj się, by dodać komentarz na ForumRównież z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Krzysztof Brenda, 11 przykazanie:

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych