Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Zdjęcie

Baner kandydatki PIS do Sejmu na bramie plebanii w Czudcu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Andrzej N.

Andrzej N.

    Nowy

  • Oczekujący na zatwierdzenie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 26 wrzesień 2019 - 08:25:39

Nie tak dawno Nowiny pisały o banerach reklamowych kandydatów PiS do Sejmu, jakie wiszą na murach kościołów diecezji rzeszowskiej. 

W ostatnią niedzielę na bramie plebanii w Czudcu dało się zauważyć pokaźnych rozmiarów baner, promujący kandydatkę z ramienia PiS, Bernadetę Frysztak.

Od dawna słyszy się w publicznych wypowiedziach hierarchów katolickich, że Kościół nie stoi po żadnej stronie sceny politycznej i w tym sensie nie popiera jakiejkolwiek z partii politycznych.

Formalnie stanowisko to wyrażał kilkukrotnie Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. W dniu 13 grudnia 2016 r. abp Gądecki powiedział: "„Jednocześnie chciałbym zdecydowanie zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo publicznego wiązania się niektórych księży z określonymi partiami politycznymi, a w związku z tym z utratą zaufania do Kościoła członków innych partii. Warto zauważyć, że partia (od pars) reprezentuje zawsze interes częściowy, a Kościół jest społecznością uniwersalną. Kościół z racji swej uniwersalnej misji – kierując swoje przesłanie do ludzi z wszystkich opcji politycznych – nie może utożsamiać się z żadną konkretną opcją spośród nich”. 

O zasadach dotyczących stosunku Kościoła do polityki w świetle Ewangelii i nauczania Kościoła mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w homilii wygłoszonej w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w czwartek 1 marca 2018 r. :

„Kościół – uczy konstytucja soborowa Gaudium et spes – z racji swej uniwersalnej misji, kierując swoje przesłanie do ludzi z wszystkich opcji politycznych, nie może utożsamiać się z żadną konkretną opcją polityczną, byłoby to bowiem szkodliwym wypaczaniem misji Kościoła. Ze względu na swoje zadanie i kompetencje Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych. Winien wystrzegać się włączania się do sporów na korzyść tego lub innego odłamu politycznego, bo odstręczałoby to od Kościoła ludzi innych przekonań politycznych. Winien też nie dać się zinstrumentalizować przez partie polityczne dla ich własnych, partykularnych interesów".

Są to jedynie przykładowe wypowiedzi, z których wynika jasno, że demonstrowanie przez Kościół przywiązania do jakiejkolwiek partii politycznej jest zakazane.

Tymczasem przesłania tego nie rozumie - jak się wydaje - proboszcz Parafii św. Trójcy w Czudcu (17 km. od Rzeszowa, diec. Rzeszowska), który na ogrodzeniu plebanii, na wprost wyjścia bocznego z kościoła parafialnego (przy ul. Kościelnej 1) umieścił, czy też zezwolił na zamieszczenie (czy za opłatą?) baner kandydatki do Sejmu z partii PiS - Pani Bernadety Frysztak. Wywołało to oburzenie wielu osób wychodzących czy udających się na niedzielną liturgię. Dodawać nie potrzeba, że takie działanie księdza proboszcza podrywa wiarygodność nauczania Kościoła. Sam ks. prałat Antoni Kocoł, nie jeden raz w swoich homiliach twierdził, że Kościół do polityki się nie miesza. Jaką wiarygodność mają wobec opisanego faktu jego słowa? Jest to postawa faryzejska i świadczy /przynajmniej w odbiorze wielu osób/ o zafałszowaniu w praktyce tego, co głosi się na ambonie.

Właśnie przez takie działania, podyktowane swego rodzaju rozminięciem się głoszonego słowa z praktyką, Kościół katolicki tracił, traci, i będzie tracił wyznawców. 
Nie można tracić z pola widzenia faktu, że kandydatka reklamująca się na banerze - p. Bernadetta Frysztak - jest (według tego co można o niej przeczytać w Internecie) - społecznym kuratorem sądowym i nauczycielem. A jednak nie widzi ona problemu w tym, że jej zachowanie polegające na nierespektowaniu wytycznych Kościoła, jest w pewnym sensie także czynem nieetycznym i niezgodnym z prawem kościelnym - przjmując że cała rzecz dokonała się za jej wiedzą i aprobatą.
W tej sprawie pisano do "Nowin" - na razie bez reakcji.


Użytkownik Andrzej N. edytował ten post 26 wrzesień 2019 - 08:46:31
Zaloguj się, by dodać komentarz na Forum


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych