Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Zdjęcie

Internetowe szpiegostwo, inwigilacja

prywatność ochrona prywatności szpiegostwo polityka prywatności

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 leslawb12

leslawb12

  Nowy

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • Pip
 • 10 postów

Napisano 28 lipiec 2019 - 13:27:03

Znane metody zabezpieczania się przed internetowym szpiegostwem i inwigilacją

 

Użytkownicy internetu są narażeni w dzisiejszych czasach na zalew reklam na stronach, portalach internetowych , na szpiegostwo, tropienie swych poczynań w internecie oraz na samowolę wielu portali internetowych , które na ich komputerach bez ich wiedzy i zgody instalują oprogramowanie reklamowe, niechciane programy

a także instalują nam nierzadko szpiegowskie złośliwe oprogramowanie, wirusy szpiegowskie, konie trojańskie . Często strony internetowe wymuszają na nas zmianę ustawień naszej przeglądarki internetowej, usuwanie zabezpieczeń, blokady reklam

a także wymuszają wyrażenie zgody na obrót naszymi danymi osobowymi, na używanie naszych danych do celów marketingowych, na przysyłanie nam reklam. Internet jest też platformą działania oszustów, złodziei.

Jeżeli zainstalujemy na swoim komputerze oprogramowanie antyszpiegowskie, antyreklamowe to będziemy informowani przez te programy o tym, ilu np. tzw. tropicieli chce nas śledzić przy okazji wizyty na różnych stronach internetowych, będziemy znać ich nazwy. Ponadto uzyskamy możliwość blokowania niechcianych stron internetowych, blokowania szpiegów i reklam a także co najważniejsze możliwość blokowania wykonywania skryptów jawa. Blokowanie skryptów jest bardzo ważne ponieważ poprzez te skrypty strony internetowe mogą nam grzebać w komputerach, instalować niechciane i szpiegowskie oprogramowanie, przechwytywać prywatne dane i informacje. Utrudnia to jednak pracę w internecie, ponieważ sami musimy decydować na co pozwolić a na co nie, sami zarządzać blokadami jednak jest to cena za zasadnicze zwiększenie naszego bezpieczeństwa w sieci, ochronę prywatności, pozbycie się szpiegów  i  reklam.

Mamy prawo do własnego konfigurowania przeglądarki interenetowej  możemy dla bezpieczeństwa włączyć tzw. okna prywatne, możemy ograniczyć lub zabronić zapisywanie ciasteczek

( cookies ) na naszym komputerze i mamy prawo wymagać od stron internetowych respektowania ustawień naszej przeglądarki. Niestety nie wszystkie strony, portale chcą respektować nasze ustawienia i nie działają prawidłowo chcąc wymusić na nas zmianę ustawień w celach szpiegowskich i reklamowych.

Wiele portali internetowych stosuje hackerską metodę szpiegostwa i przechwytywania informacji metodę zwaną   XSS czyli cross-site scripting.  Metoda szpiegostwa XSS ogólnie bardzo mówiąc na podkładaniu naszej przeglądarce internetowej złośliwego kodu , instrukcji po wykonaniu którego przeglądarka daje przestępcy internetowemu , który tą metodę stosuje możliwość przechwytywania naszych prywatnych danych, informacji, naszych haseł logowania możliwość czytania naszej poczty a w szczególności metoda umożliwia mu kontrolę, wejście BEZ ZNAJOMOŚCI HASŁA na nasze konta gdzie mamy otwartą sesję, czy to będzie nasze konto pocztowe, czy konto bankowe, czy konto na allegro i inne. Jest to więc kradzież naszych chronionych, ważnych danych, które mogą być wykorzystane przeciwko nam, może dojść do kradzieży pieniędzy z konta bankowego, przechwytywania dokumentów, ktoś może wykorzystać przechwycone informacje do szantażowania, terroryzowania, zastraszania, jeśli szpieguje nas ktoś ze świata przestępczego, spamkiego, mafijnego, a możliwe także , że czasem agentura, służby specjalne. Może dojść do publikowania prywatnych informacji o nas , intrygowania, pomawiania, zniesławienia itp. Metoda XSS nie jest wykrywana podczas pracy

z przeglądarkami internetowymi jeżeli nie mają zainstalowanych odpowiednich dodatków, rozszerzeń anty szpiegowskich lub nie mamy innego oprogramowania anty szpiegowskiego zainstalowanego na komputerze.  I nie chodzi tu o programy antywirusowe tylko o specjalne programy do ochrony naszej pracy

w internecie z kategorii prywatność i bezpieczeństwo. Tego typu dodatki, rozszerzenia istnieją np. dla przeglądarki internetowej Mozilla Firefox. Nie wykryłbym szpiegowania mnie metodą XSS przez np. Onet.pl i inne gdybym nie miał zainstalowanych tych dodatków

( do mozilli firefox).

 

Brońmy się przed tym bezprawiem , inwigilacją skierowaną przeciwko naszym dobrom osobistym, przeciw naszej prywatności instalując, używając na komputerze przynajmniej kilka odpowiednich programów zabezpieczających  i dodatków, rozszerzeń do przeglądarek internetowych. Krótko napiszę o tym teraz.

Nie wszyscy użytkownicy internetu są informatykami czy też nie wszyscy mają choćby podstawową wiedzę informatyczną. Jednak istnieją firmy które walczą ze szpiegostwem, reklamami tworząc oprogramowanie zabezpieczające przed tropieniem, szpiegostwem, instalacją na naszych komputerach niechcianego oprogramowania, kradzieżą naszych ważnych prywatnych danych. Jest to oprogramowanie z kategorii prywatność i bezpieczeństwo i nie chodzi tu o programy antywirusowe tylko o programy chroniące naszą naruszaną totalnie w internecie prywatność. Informacje o takim oprogramowaniu można w internecie znaleźć i odpowiednie oprogramowanie ściągnąć w postaci niezależnych programów lub dodatków, rozszerzeń do przeglądarek internetowych, np. do mozili firefox istnieją dodatki, rozszerzenia z różnych kategorii w tym z kategorii prywatność i bezpieczeństwo i są do ściągnięcia ze strony internetowej mozilii firefox.

Jednym z najlepszych zabezpieczeń przed szpiegostwem oraz instalowaniem nam na komputerze niechcianego oprogramowania jest dodatek np. do mozilli o nazwie No Script Suite. Dodatek ten blokuje wykonywanie na naszym komputerze skryptów jawa i daje możliwość blokowania lub zezwalania portalom internetowym na wykonywanie tychże skryptów, blokuje szpiegów, tropicieli. Drugi bardzo ważny dodatek na przykładzie mozilli firefox to dodatek o nazwie Ghostery, który blokuje też szpiegów , tropicieli a także reklamy. Inny ważny i popularny dodatek to Adblock lub Adblock Plus, blokuje on reklamy na komputerze pracującym w internecie. Wystarczy pobrać te dodatki i zainstalować na komputerze, instalują się częściowo automatycznie.

W celu dalszego zwiększania naszego bezpieczeństwa w sieci należy także odpowiednio skonfigurować przeglądarkę internetową oraz zainstalować jeszcze inne oprogramowanie takie jak w szczególności dobry firewall czyli zaporę ogniową w wersji takiej, która daje łatwo możliwość kontroli połączeń wychodzących i przychodzących oraz możliwość blokowania tych połączeń. Niezbędny będzie też program wykrywający  i usuwający oprogramowanie typu spyware czyli oprogramowanie szpiegowskie np. program Spyboot Search&Destroy. Co do konfiguracji przeglądarki na przykładzie mozilli firefox to należy włączyć ustawienia użytkownika a nie domyślne, włączyć przeglądanie w tak zwanych oknach prywatnych, wyłączyć aktualizacje automatyczne, zabronić przeglądarce zapisywania tzw. ciasteczek ( cookies ) na naszym komputerze. Ponadto warto jeszcze zainstalować program typu monitor sieci, program taki potrafi wyświetlać nam informacje o tym z jakimi komputerami, serwerami w sieci internet łączy się nasz komputer , podaje adresy  IP komputerów , serwerów w sieci, monitoruje więc nasz ruch sieciowy i historię połączeń może zapisywać w logu. Po wykonaniu przedstawionych powyżej kroków i instalacji będziemy w miarę zabezpieczeni przed szpiegostwem, niechcianymi instalacjami, reklamami, wirusami także.

Istnieją jeszcze inne możliwości zapewnienia sobie prywatności a w szczególności anonimowości w sieci. Jeżeli chcemy pracować całkiem anonimowo to musimy ukrywać adres IP naszego komputera. Adres IP posiada każdy komputer , serwer w sieci internet , po tym numerze jest jednoznacznie identyfikowany. Istnieją programy do ukrywania adresu IP oraz tworzące nam w sieci bezpieczną, prywatną drogę czy kanał poprzez który możemy bezpiecznie przesyłać swoje dane uniemożliwiając innym śledzenie, przechwytywanie tego co wysyłamy lub odbieramy.

Stworzono do tego celu tzw. sieć TOR oraz oprogramowanie o nazwie Tor Browser korzystające z sieci Tor. Oprogramowanie Tor Browser jest darmowe, do ściągnięcia z internetu. Inny system zapewniania nam anonimowości i ochrony naszych danych to VPN - Virtual Private Network.

Programy typu VPN tworzą nam bezpieczny kanał, tunel prywatny w sieci, ukrywają nasz numer IP. Programy do VPN są też do ściągnięcia z internetu, chociaż większość z nich wymaga opłacania.

Jeszcze jedna uwaga, największe możliwości śledzenia naszych poczynań w internecie czy przechwytywania naszych danych ma nasz dostawca internetu, internet provider. Dostawcami internetu są np. firmy telekomunikacyjne dostarczające kablową telewizję i internet np. Vectra, Multimedia i inne. Dostawcami internetu dla nas są też operatorzy sieci telefonii komórkowej, Orange, Play, T-Mobile.

Dokładniejsze informacje dotyczące powyższej tematyki można znaleźć w internecie, na forach internetowych, szukajcie artykułów na temat prywatności i bezpieczeństwa.

 


Użytkownik leslawb12 edytował ten post 28 lipiec 2019 - 13:31:02


#2 leslawb12

leslawb12

  Nowy

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • Pip
 • 10 postów

Napisano 02 listopad 2019 - 12:45:44

Znane metody zabezpieczania się przed internetowym szpiegostwem i inwigilacją

 

Użytkownicy internetu są narażeni w dzisiejszych czasach na zalew reklam na stronach, portalach internetowych , na szpiegostwo, tropienie swych poczynań w internecie oraz na samowolę wielu portali internetowych , które na ich komputerach bez ich wiedzy i zgody instalują oprogramowanie reklamowe, niechciane programy

a także instalują nam nierzadko szpiegowskie złośliwe oprogramowanie, wirusy szpiegowskie, konie trojańskie . Często strony internetowe wymuszają na nas zmianę ustawień naszej przeglądarki internetowej, usuwanie zabezpieczeń, blokady reklam

a także wymuszają wyrażenie zgody na obrót naszymi danymi osobowymi, na używanie naszych danych do celów marketingowych, na przysyłanie nam reklam. Internet jest też platformą działania oszustów, złodziei.

Jeżeli zainstalujemy na swoim komputerze oprogramowanie antyszpiegowskie, antyreklamowe to będziemy informowani przez te programy o tym, ilu np. tzw. tropicieli chce nas śledzić przy okazji wizyty na różnych stronach internetowych, będziemy znać ich nazwy. Ponadto uzyskamy możliwość blokowania niechcianych stron internetowych, blokowania szpiegów i reklam a także co najważniejsze możliwość blokowania wykonywania skryptów jawa. Blokowanie skryptów jest bardzo ważne ponieważ poprzez te skrypty strony internetowe mogą nam grzebać w komputerach, instalować niechciane i szpiegowskie oprogramowanie, przechwytywać prywatne dane i informacje. Utrudnia to jednak pracę w internecie, ponieważ sami musimy decydować na co pozwolić a na co nie, sami zarządzać blokadami jednak jest to cena za zasadnicze zwiększenie naszego bezpieczeństwa w sieci, ochronę prywatności, pozbycie się szpiegów  i  reklam.

Mamy prawo do własnego konfigurowania przeglądarki interenetowej  możemy dla bezpieczeństwa włączyć tzw. okna prywatne, możemy ograniczyć lub zabronić zapisywanie ciasteczek

( cookies ) na naszym komputerze i mamy prawo wymagać od stron internetowych respektowania ustawień naszej przeglądarki. Niestety nie wszystkie strony, portale chcą respektować nasze ustawienia i nie działają prawidłowo chcąc wymusić na nas zmianę ustawień w celach szpiegowskich i reklamowych.

Wiele portali internetowych stosuje hackerską metodę szpiegostwa i przechwytywania informacji metodę zwaną   XSS czyli cross-site scripting.  Metoda szpiegostwa XSS ogólnie bardzo mówiąc na podkładaniu naszej przeglądarce internetowej złośliwego kodu , instrukcji po wykonaniu którego przeglądarka daje przestępcy internetowemu , który tą metodę stosuje możliwość przechwytywania naszych prywatnych danych, informacji, naszych haseł logowania możliwość czytania naszej poczty a w szczególności metoda umożliwia mu kontrolę, wejście BEZ ZNAJOMOŚCI HASŁA na nasze konta gdzie mamy otwartą sesję, czy to będzie nasze konto pocztowe, czy konto bankowe, czy konto na allegro i inne. Jest to więc kradzież naszych chronionych, ważnych danych, które mogą być wykorzystane przeciwko nam, może dojść do kradzieży pieniędzy z konta bankowego, przechwytywania dokumentów, ktoś może wykorzystać przechwycone informacje do szantażowania, terroryzowania, zastraszania, jeśli szpieguje nas ktoś ze świata przestępczego, spamkiego, mafijnego, a możliwe także , że czasem agentura, służby specjalne. Może dojść do publikowania prywatnych informacji o nas , intrygowania, pomawiania, zniesławienia itp. Metoda XSS nie jest wykrywana podczas pracy

z przeglądarkami internetowymi jeżeli nie mają zainstalowanych odpowiednich dodatków, rozszerzeń anty szpiegowskich lub nie mamy innego oprogramowania anty szpiegowskiego zainstalowanego na komputerze.  I nie chodzi tu o programy antywirusowe tylko o specjalne programy do ochrony naszej pracy

w internecie z kategorii prywatność i bezpieczeństwo. Tego typu dodatki, rozszerzenia istnieją np. dla przeglądarki internetowej Mozilla Firefox. Nie wykryłbym szpiegowania mnie metodą XSS przez np. Onet.pl i inne gdybym nie miał zainstalowanych tych dodatków

( do mozilli firefox).

 

Brońmy się przed tym bezprawiem , inwigilacją skierowaną przeciwko naszym dobrom osobistym, przeciw naszej prywatności instalując, używając na komputerze przynajmniej kilka odpowiednich programów zabezpieczających  i dodatków, rozszerzeń do przeglądarek internetowych. Krótko napiszę o tym teraz.

Nie wszyscy użytkownicy internetu są informatykami czy też nie wszyscy mają choćby podstawową wiedzę informatyczną. Jednak istnieją firmy które walczą ze szpiegostwem, reklamami tworząc oprogramowanie zabezpieczające przed tropieniem, szpiegostwem, instalacją na naszych komputerach niechcianego oprogramowania, kradzieżą naszych ważnych prywatnych danych. Jest to oprogramowanie z kategorii prywatność i bezpieczeństwo i nie chodzi tu o programy antywirusowe tylko o programy chroniące naszą naruszaną totalnie w internecie prywatność. Informacje o takim oprogramowaniu można w internecie znaleźć i odpowiednie oprogramowanie ściągnąć w postaci niezależnych programów lub dodatków, rozszerzeń do przeglądarek internetowych, np. do mozili firefox istnieją dodatki, rozszerzenia z różnych kategorii w tym z kategorii prywatność i bezpieczeństwo i są do ściągnięcia ze strony internetowej mozilii firefox.

Jednym z najlepszych zabezpieczeń przed szpiegostwem oraz instalowaniem nam na komputerze niechcianego oprogramowania jest dodatek np. do mozilli o nazwie No Script Suite. Dodatek ten blokuje wykonywanie na naszym komputerze skryptów jawa i daje możliwość blokowania lub zezwalania portalom internetowym na wykonywanie tychże skryptów, blokuje szpiegów, tropicieli. Drugi bardzo ważny dodatek na przykładzie mozilli firefox to dodatek o nazwie Ghostery, który blokuje też szpiegów , tropicieli a także reklamy. Inny ważny i popularny dodatek to Adblock lub Adblock Plus, blokuje on reklamy na komputerze pracującym w internecie. Wystarczy pobrać te dodatki i zainstalować na komputerze, instalują się częściowo automatycznie.

W celu dalszego zwiększania naszego bezpieczeństwa w sieci należy także odpowiednio skonfigurować przeglądarkę internetową oraz zainstalować jeszcze inne oprogramowanie takie jak w szczególności dobry firewall czyli zaporę ogniową w wersji takiej, która daje łatwo możliwość kontroli połączeń wychodzących i przychodzących oraz możliwość blokowania tych połączeń. Niezbędny będzie też program wykrywający  i usuwający oprogramowanie typu spyware czyli oprogramowanie szpiegowskie np. program Spyboot Search&Destroy. Co do konfiguracji przeglądarki na przykładzie mozilli firefox to należy włączyć ustawienia użytkownika a nie domyślne, włączyć przeglądanie w tak zwanych oknach prywatnych, wyłączyć aktualizacje automatyczne, zabronić przeglądarce zapisywania tzw. ciasteczek ( cookies ) na naszym komputerze. Ponadto warto jeszcze zainstalować program typu monitor sieci, program taki potrafi wyświetlać nam informacje o tym z jakimi komputerami, serwerami w sieci internet łączy się nasz komputer , podaje adresy  IP komputerów , serwerów w sieci, monitoruje więc nasz ruch sieciowy i historię połączeń może zapisywać w logu. Po wykonaniu przedstawionych powyżej kroków i instalacji będziemy w miarę zabezpieczeni przed szpiegostwem, niechcianymi instalacjami, reklamami, wirusami także.

Istnieją jeszcze inne możliwości zapewnienia sobie prywatności a w szczególności anonimowości w sieci. Jeżeli chcemy pracować całkiem anonimowo to musimy ukrywać adres IP naszego komputera. Adres IP posiada każdy komputer , serwer w sieci internet , po tym numerze jest jednoznacznie identyfikowany. Istnieją programy do ukrywania adresu IP oraz tworzące nam w sieci bezpieczną, prywatną drogę czy kanał poprzez który możemy bezpiecznie przesyłać swoje dane uniemożliwiając innym śledzenie, przechwytywanie tego co wysyłamy lub odbieramy.

Stworzono do tego celu tzw. sieć TOR oraz oprogramowanie o nazwie Tor Browser korzystające z sieci Tor. Oprogramowanie Tor Browser jest darmowe, do ściągnięcia z internetu. Inny system zapewniania nam anonimowości i ochrony naszych danych to VPN - Virtual Private Network.

Programy typu VPN tworzą nam bezpieczny kanał, tunel prywatny w sieci, ukrywają nasz numer IP. Programy do VPN są też do ściągnięcia z internetu, chociaż większość z nich wymaga opłacania.

Jeszcze jedna uwaga, największe możliwości śledzenia naszych poczynań w internecie czy przechwytywania naszych danych ma nasz dostawca internetu, internet provider. Dostawcami internetu są np. firmy telekomunikacyjne dostarczające kablową telewizję i internet np. Vectra, Multimedia i inne. Dostawcami internetu dla nas są też operatorzy sieci telefonii komórkowej, Orange, Play, T-Mobile.

Dokładniejsze informacje dotyczące powyższej tematyki można znaleźć w internecie, na forach internetowych, szukajcie artykułów na temat prywatności i bezpieczeństwa.

Zaloguj się, by dodać komentarz na Forum
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych