Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Konstytucja i niezawisłość sędziowska.


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~krystyn~

~krystyn~
 • Goście

Napisano 24 lipiec 2018 - 10:12:46

W dużych miastach /m.in w Warszawie,Katowicach,Poznaniu,Gdańsku,Łodzi/ trwają protesty w obronie praworządności w naszej Ojczyźnie. Uczestnikami w większości są ludzie młodzi,którzy zrozumieli czym jest podstawowy akt prawny i wraz z nim niezawisłość sędziowska. Obrona Konstytucji RP i obrona niezawisłości sędziowskiej jest podstawowym obowiązkiem każdego patrioty. Jeśli te instytucje upadną,wolność obywateli i ochrona praw człowieka będą w wielkim zagrożeniu.

Wygrane wybory i otrzymane prawo do rządzenia muszą mieścić się w granicach wyznaczonych konstytucją. Nie można zatem godzić się na arogancję władzy,która nie szanuje decyzji większości społeczeństwa wyrażonej w referendum konstytucyjnym.

Każdy świadomy i prawy obywatel kraju powinien nie tylko zdecydowanie bronić podstawowych wartości ale też wyraźnie ostrzegać przed surową  karą tych wszystkich,którzy butnie kroczą na drodze przestępstwa polegającego na łamaniu podstawowych praw człowieka i obywatela.

Milczenie to przyzwolenie na terror.#2 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 06 sierpień 2018 - 15:20:50

Sąd Najwyższy w ubiegły czwartek postanowił zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pięcioma pytaniami prejudycjalnymi dot. zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. SN postanowił też zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

Na to działanie SN krytycznie zareagowała kancelaria prezydenta. Władze PiS nie mogą się powstrzymać z reakcjami w sferę sądownictwa,do czego nie mają żadnych uprawnień ani kompetencji. Ośmieszają siebie i polskie państwo.#3 smarcin81

smarcin81

  Nowy

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • Pip
 • 5 postów

Napisano 06 sierpień 2018 - 16:53:40

Oni mają w zasadzie głęboko gdzieś, czy państwo polskie będzie ośmieszone na arenie międzynarodowej. Im zależy jedynie na utrzymaniu władzy i zrobieniu z Polski drugiej Korei.#4 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 06 sierpień 2018 - 19:20:43

Oni mają w zasadzie głęboko gdzieś, czy państwo polskie będzie ośmieszone na arenie międzynarodowej. Im zależy jedynie na utrzymaniu władzy i zrobieniu z Polski drugiej Korei.

Masz rację w tym,że o reputację każdego kraju powinni najskuteczniej zabiegać jego mieszkańcy. Zagranica,nawet najbardziej przyjazna powstrzymuje się od mocnych reakcji aby nie być posądzana o wtrącanie się w wewnętrzne sprawy kraju. Są jednak umowy, do których przestrzegania zobowiązują się wszyscy,którzy do nich przystępują,co daje podstawy do wyrażania opinii.

Na naszych oczach,pewna grupa obywateli,dokonuje rzezi obowiązującej konstytucji,przy milczeniu większości tych,którzy tę konstytucję wspierali w referendum. Ludzie jakby nie zdają sobie sprawy z tego,że konstytucja oraz niezawisłość sędziowska są gwarantem praw najsłabszych jednostek.

Skoro obserwuje się milczenie społeczeństwa,nikt z zza granicy nie zaryzykuje otwartej krytyki władzy niszczącej reputację swojego narodu. Chyba,że działania dyktatury zaowocują skutkami zewnętrznymi. Wówczas reakcja będzie szybka i niezwykle konsekwentna. Rząd PiS jest bliski do spowodowania zdecydowanych kroków przez  naszych sojuszników ale to dopiero przed nami.

Być może zasługujemy na bolesną lekcję podstaw demokracji.#5 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 25 sierpień 2018 - 09:09:11

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł,iż sędzia Mariusz Muszyński nie jest uprawniony do orzekania w Trybunale Konstytucyjnym. W uzasadnieniu wyroku napisano m.in.,że do TK został wybrany w sposób sprzeczny z konstytucją.

Wychodzi na to,że wszystkie wyroki TK podejmowane z udziałem sędziego Muszyńskiego w składzie orzekającym są z mocy prawa nieważne.

Rząd PiS prowadzi nasz kraj na manowce. Ostatnio poseł Piotrowicz oświadczył,że przynależność naszej KRS do porozumienia rad sądowniczych krajów UE jest niepotrzebna. Czyżby wyprowadzanie Polski z UE już rozpoczęto?#6 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 27 sierpień 2018 - 07:55:12

Rząd RP ustami wicepremiera Gowina zapowiedział,że w razie niekorzystnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dojdzie do precedensu, bo Polska nie wykona tego orzeczenia.

Nie wiem,czy pan Gowin w pełni zdaje sobie sprawę z tego,co mówi.#7 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 16 październik 2018 - 15:27:56

Coraz więcej sądów z krajów UE wyraża obawy co do niezawisłości polskich sędziów po "reformie" prowadzonej przez rząd. W samej Irlandii już 12 polskich wniosków ekstradycyjnych jest zawieszonych. Pytania o polską praworządność skierowały wcześniej sądy w Irlandii,Hiszpanii i Holandii. Europa staje się nieufna wobec polskiego sądownictwa.#8 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 22 październik 2018 - 16:10:17

Minister Czaputowicz podczas spotkania w Brukseli na szczycie ministrów spraw zagranicznych /siedziba NATO/ dość wyraźnie powiedział,że potrzebna będzie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym,która umożliwi powrót do pracy sędziom zwolnionym z urzędu po ukończeniu 65 roku życia.

Warto zapytać,czy jest szansa ,że PiS nauczy się kiedyś dobrego procesu legislacyjnego bo większość ustaw,jakie przyjęto w okresie 3 lat rządzenia prawie natychmiast trzeba nowelizować. Gorzej być nie może.#9 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 12 grudzień 2018 - 12:34:39

Przejęcie Trybunału Konstytucyjnego przez PiS nie spowodowało poprawy jego funkcjonowania a wprost przeciwnie,zaogniło konflikty wewnątrz i poważne opóźnienia w orzecznictwie.

Pani prezes Przyłębska nie radzi sobie z kierowaniem pracami Trybunału co zauważają także politycy i sympatycy rządzącej partii. Posłowie PiS skierowali do TK pismo z żądaniem przyśpieszenia orzecznictwa. Tydzień temu,grupa 7 sędziów TK / Kieres,Pszczółkowski, Pyziak-Szafnicka,Rymar,Tuleja,Wronkowska-Jaśkiewicz,Zubik/ skierowała list do pani prezes TK, w którym wytykają rażące błędy w kierowaniu Trybunałem oraz w kompletowaniu składów orzekających.

Na naszych oczach upada praworządność i podmywane są fundamenty państwa prawa.#10 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 18 grudzień 2018 - 19:53:59

      Żenujące w treści było dzisiejsze /18 bm/ wystąpienie prezydenta Dudy w Trybunale Konstytucyjnym. Widocznie w PiS doszli do przekonania,że za wszelki bałagan w państwie trzeba obwiniać środowiska władzy tej partii niechętne. Istnieją dowody na ewidentne łamanie Konstytucji RP przez prezydenta a on taki zarzut postawił sędziom. Tak dalece się zagalopował,że zapomniał,iż sędziowie realizują prawo uchwalone przez parlament a nie przez nich.

Kłamstwo, pochodzące z ust najwyższego przedstawiciela kraju nie spowoduje zmiany w ocenie postępowania rządzącej partii. Wypowiedzieli wojnę części społeczeństwa,podzielili je na klasy i odebrali wielu środowiskom prawo do patriotyzmu. Teraz swoje winy usiłują przypisać środowisku,które stoi twardo na gruncie polskiego prawa. Trybunał Sprawiedliwości UE przyznał rację tym,którzy od początku apelowali o opamiętanie do burzycieli porządku państwowego pod złudnym hasłem "dobra zmiana".

Niezawisłość sędziowska to także gwarancja nieusuwalności ze stanowiska. Tylko wówczas każdy obywatel ma gwarancję,że jego sprawa zostanie rozstrzygnięta zgodnie z prawem i sprawiedliwie osądzona.

Bardzo źle się dzieje,kiedy to nie społeczeństwo a zagraniczne instytucje wymuszają na władzy zachowania praktykowane w państwach demokratycznych i cywilizacyjnie rozwiniętych.#11 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 31 grudzień 2018 - 11:43:34

Głupawe a jednocześnie niezwykle szkodliwe dla kraju poglądy prezydenta nadal są obecne w mediach. Ewa Bugała w TVP info przeprowadziła wywiad z Andrzejem Dudą, w który stwierdził m.in.:"

..środowisko sędziowskie "jest zepsute"i ma złą opinię wśród Polaków". Zaapelował do nich, by pamiętali,że swoim zachowaniem budują opinię wymiaru sprawiedliwości i że decydują o życiu i śmierci ludzi. Stwierdził też,że sędziowie nie mogą zachowywać się demonstracyjnie i nie powinni obnosić się ze swoimi poglądami politycznymi.

Ileż kłamstw zawarte w jego słowach i jak potężny ładunek kpiny ze społeczeństwa każdy powinien z łatwością zauważyć. Żaden sędzia nigdzie nie wyrażał politycznych opinii ani nie wspierał żadnej opcji politycznej. Ich publiczne wypowiedzi dotyczyły rażących przypadków brutalnego łamania prawa i sędziowskiej niezawisłości. Pan Duda nadal nie pojął,że sędzia orzeka na podstawie obowiązującego prawa a nie na podstawie wytycznych od rządzącej partii. On w taki sposób wypełnia obowiązki prezydenta,jest służalczy wobec opcji sprawującej władzę i ślepo wykonuje polecenia prezesa.  Sędziowie w taki sposób postępować nie mogą,nie chcą i nie będą.

Niszczeniu fundamentów państwa prawnego,szanującego własne ustawodawstwo i podstawowe prawa obywatelskie, zapobiegł wyrok zagranicznej instytucji. Społeczeństwa zachodniej Europy są zdziwione,zaskoczone ale też poirytowane tym,że kraj członkowski UE usiłuje pozbawić obywateli prawa do niezawisłego sądu. Tego dotychczas nikt w cywilizowanym kraju nie praktykował.

PiS-owi nie uda się zniszczyć dorobku wielu pokoleń Polaków,którzy ryzykowali życiem i zdrowiem aby zapewnić i utrwalić zdobycze demokracji,wolności i swobód obywatelskich. 

Rządy PiS kończą jednocześnie z zasadą odpowiedzialności polityków jedynie przed Bogiem i historią. Oni zaczną odpowiadać karnie za niszczenie polskiego porządku prawnego wbrew zapisom obowiązującej Konstytucji. A rządy przyszłe zapewnią niezawisłość sędziom w sposób trwały i skuteczny. 

Sędziowie nie są żadną kastą,jak są wyzywani,ale są i pozostaną elitą zawodu prawniczego,bo tak się dzieje w każdym kraju.#12 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 04 styczeń 2019 - 17:03:26

Na 19 marca br.TSUE wyznaczył termin wydania orzeczenia w sprawie 5 pytań prejudycjalnych,jakie wpłynęły do Trybunału od polskich sądów.

Rządy 4 krajów członkowskich UE /Łotwa,Holandia,Dania,Belgia/,Komisja Europejska i EFTA /Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu/ uznały za stosowne wyrażenie swoich opinii w formie pisemnej. Wszystkie dokumenty są ostrą wręcz druzgocącą krytyką poczynań władz w Warszawie.

Opinie wskazują na uzależnienie władz sądowniczych od władzy wykonawczej /rządu/ co jest rażąco sprzeczne z prawem UE. Eksperci EFTA wskazują na spadek zaufania do bezstronności polskich sądów,co może wystraszyć inwestorów.

Rząd PiS zniszczył i nadal niszczy reputację Polski,jako demokratycznego państwa prawnego.#13 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 25 marzec 2019 - 14:02:07

Trybunał Konstytucyjny wydał dzisiaj orzeczenie o zgodności z Konstytucją RP wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa. Na polityczne zamówienie uznał,że wyboru członków dokonał sejm/organ polityczny/ zgodnie z polską ustawą zasadniczą. Prawnicy zgłaszali wiele zastrzeżeń do sposobu wyłaniania członków KRS i na ten temat wypowie się w maju br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jeśli TSUE nie podzieli opinii polskiego TK,nastąpi dalsze  ośmieszanie się tej,polskiej instytucji,tym razem na arenie międzynarodowej.

Konstytucja w art.186 do 187 opisuje dość jasno,jak powinien wyglądać skład KRS.#14 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 27 marzec 2019 - 08:57:42

W mediach pojawiło się oświadczenie 7 sędziów TK w sprawie niedawnego orzeczenia Trybunału o zgodności wyboru KRS z konstytucją.

Do wydania orzeczenia pani prezes Przyłębska wybrała sędziów,którzy w TK znaleźli się z politycznego nadania partii rządzącej. Skład orzekający stanowili: Julia Przyłębska -przewodnicząca i członkowie : Grzegorz Jędrejek,Zbigniew Jędrzejewski,Justyn Piskorski,Andrzej Zielonacki.

W swoim oświadczeniu 7 sędziów /Leon Kieres,Piotr Pszczółkowski,Małgorzata Pyziak-Szafnika,Stanisław Rymar,Piotr Tuleja,Marek Zubik,Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz/ informują,że zwracali się do pani prezes TK z wnioskiem, aby orzeczenie w sprawie zgodności z konstytucja wyboru KRS dokonał TK w pełnym składzie. Pani prezes,zgodnie z partyjnym zaleceniem,odmówiła.

Nie uwzględniła także wniosku RPO o umorzenie postępowania.

Polscy konstytucjonaliści dość zgodnie krytykują wydane orzeczenie,wskazując rażącą jego niezgodność z obowiązującą konstytucją.

PiS wybrał konfrontację z TSUE,który dopiero 23 maja oceni wybór KRS w Polsce.

Zaloguj się, by dodać komentarz na Forum
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych