Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Kresowianie piszą do prezydenta ws. miast partnerskich gloryfikujących ludobójców Polaków


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~antyupa~

~antyupa~
  • Goście

Napisano 04 luty 2017 - 12:14:08

Kresowianie wystosowali list do Prezydenta RP ws. miast partnerskich na Ukrainie gloryfikujących ludobójców z OUN-UPA czy SS Galizien. Wnioskują o wprowadzenie do polskiego prawodawstwie zakazu podpisywania umów partnerskich przez krajowe jednostki samorządowe z miejscowościami zagranicznymi, w których gloryfikuje się ludobójców narodu polskiego i zbrodniarzy wojennych.

 

- Szanowny Panie Prezydencie, środowiska kresowe czują się w patriotycznym obowiązku wystąpić z wnioskiem do władz wykonawczych i ustawodawczych RP o opracowanie w trybie pilnym odpowiednich rozporządzeń prawnych zabraniających władzom samorządowym podpisywania umów partnerskich z zagranicznymi miejscowościami, w których gloryfikowani są ludobójcy narodu polskiego czy zbrodniarze wojenni – piszą przedstawiciele środowisk kresowych w liście do Andrzeja Dudy. Zaznaczają, że „bratanie się z gloryfikatorami morderców” ich krewnych na Kresach Wschodnich jest dla nich niegodne, z czego nie zdają sobie sprawy niektórzy polscy samorządowcy.
 
- Wystarczy wspomnieć, że miastem bliźniaczym dawnej stolicy, decyzją Rady Miasta  Krakowa, jest Kijów, w którym główne ulice noszą miana osób odpowiedzialnych za ludobójstwo ludności polskiej (Stepan Bandera, Roman Szuchewycz) i gdzie znajdują się pomniki tych zbrodniarzy. Podobna sytuacja dotyczy Lwowa, obecnie wręcz zaśmieconego banderowskimi upamiętnieniami niemal na co drugiej ulicy. Czy Radni Krakowa podpisaliby taką umowę, gdyby współczesna Rada Berlina wystawiła pomnik Hitlerowi a w centrum miasta byłby Adolf Hitler Platz? – pytają autorzy listu. Podkreślają, że dla nich „nie ma najmniejszej różnicy między ludobójcą niemieckim, sowieckim a ukraińskim” i nie rozumieją relatywizowania zbrodni oraz „dzielenia ofiar na te „lepsze” zastrzelone niemiecką czy sowiecką kulą i te „gorsze” zatłuczone banderowską siekierą".
 
- Gdy polscy radni w ten sposób traktują ofiarę życia naszych krewnych, czujemy się obywatelami drugiej kategorii, choć to Kresowiacy ponieśli największe straty i zawsze stali przy Bogu i Ojczyźnie. Szczególnie bolesne, gdy to samorządowcy z miast i powiatów zamieszkiwanych obecnie w większości przez Kresowian z powodu nieświadomości, niedostatków wiedzy historycznej, bywa z powodów czysto materialnych, podejmują decyzje o podpisywaniu umów partnerskich bez wcześniejszej weryfikacji ukraińskich partnerów – napisano, przywołując m.in. przykłady Zielonej Góry czy powiatu nowosolskiego.
 
Kresowianie zaznaczają, że sama instytucja miast partnerskich jest jak najbardziej godna pochwały, ale zwracają uwagę, że w myśl polskiego prawa, miejscowość w Polsce może zawrzeć taką umowę „jedynie zgodnie z polskim prawem wewnętrznym, priorytetami polityki zagranicznej państwa polskiego i jego międzynarodowymi zobowiązaniami”.
 
- Rodzinom ofiar zamordowanym przez ukraińskich zbrodniarzy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), ukraińskiej 14 Dywizji SS-Galizien trudno byłoby doprawdy uwierzyć, iż priorytetami polskiej polityki zagranicznej jest przemilczanie i zakłamywanie ludobójstwa ludności polskiej dokonanego przez Ukraińców lub nawet gloryfikacji osób odpowiedzialnych za te masowe mordy – piszą autorzy w listu, zaznaczając, że „postawa niektórych polskich polityków pozwala mieć w tym względzie uzasadnione wątpliwości”.
 
Z tego względu, apelują do prezydenta Dudy o dokonanie w trybie pilnym odpowiednich zmian w przepisach wykonawczych, które zobowiązywałyby władze samorządowe do weryfikacji przed podpisaniem umowy partnerskiej z obcą miejscowością, czy nie gloryfikuje ona ludobójców narodu polskiego. Niezbędnej pomocy w tym względzie miałyby udzielać im polskie placówki dyplomatyczne. - Jednocześnie należałoby określić jasny i czytelny zakaz zawierania takich umów lub nakaz ich wypowiedzenia w przypadku zaistnienia faktu gloryfikacji ludobójców narodu polskiego przez daną jednostkę samorządową – napisano, przywołując przy tym przykład radnych Nowej Sarzyny z województwa podkarpackiego którzy we wrześniu ub. roku zawiesili  umowę o partnerstwie z miejscowością Dolina, która nadała tytułu Honorowego Obywatela Stepanowi Banderze.
 
- Niestety nie wszyscy samorządowcy dysponują tak rozwiniętym poczuciem  patriotyzmu, część kompletnie nie rozumie problemu, toteż nakaz prawny nakładający obowiązek przyzwoitego zachowania wydaje się być konieczny – podsumowują Kresowianie.
 
List przesłano również do wiadomości premier Beacie Szydło, marszałkom Sejmu i Senatu, prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu oraz przewodniczącym wszystkich klubów parlamentarnych.

 #2 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 04 luty 2017 - 13:09:20

 A Przemyśl ma jakieś miasta partnerskie na Ukrainie?#3 ~norman~

~norman~
  • Goście

Napisano 04 luty 2017 - 13:28:40

 A Przemyśl ma jakieś miasta partnerskie na Ukrainie?

 

Lwów na pewno jest miastem partnerskim Przemyśla.
 #4 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 04 luty 2017 - 17:19:57

Lwów na pewno jest miastem partnerskim Przemyśla.
 

Więc może warto zastanowić się nad rozwiązaniem z Nowej Sarzyny i zerwać stosunki pomiędzy samorządami ze względu na brak polskiej akceptacji dla kultu oun upa i banderyzmu na Ukrainie?#5 ~frank~

~frank~
  • Goście

Napisano 04 luty 2017 - 23:57:10

Przyjrzyjmy się więc miastom partnerskim. Wg Wikipedii Przemyśl współpracuje z kilkoma miastami na świecie są to:
-Niemcy Paderborn, Niemcy (1993)
(Co ciekawe w mieście nie uczcili żadnego esesmana albo samego Hitlera)

 

-Wielka Brytania okręg South Kesteven, Wielka Brytania (1993)

 

-Ukraina Lwów, Ukraina (1995)

(w mieście stoi pomnik terrorysty i ludobójcy stefana bandery, jest ulica imieniem tego kolaboranta,
w 2010 Rada Miejska Lwowa nadała honorowe obywatelstwo miasta Lwów stepanowi banderze,
dodatkowo jest ulica niemickiego esesmana - ludobójcy Żydów i Polaków - romana szuchewycz, w w 2010 Rada Miejska Lwowa nadała honorowe obywatelstwo miasta Lwów romanowi szuchewyczowi, dodatkowo wiszą popiersia tego esesmana
we Lwowie nazwano jedną ulic na cześć innego nazistowskiego kolaboranta - ludobójcy Żydów - jarosława stećko
jest ulica bohaterów upa i najlepsze jest również pomnik postawiony na cześć hitlerowców z 14 dywizji grenadierów SS)

-Ukraina Kamieniec Podolski, Ukraina (1997)

(brak informacji aby znajdował się tam jakiś pomnik lub ulica)

 

-Węgry Eger, Węgry (2003)

 

-Ukraina Truskawiec, Ukraina (2004)
(w mieście stoi pomnik terrorysty i ludobójcy stefana bandery, jest ulica imieniem tego kolaboranta,
18 stycznia 2011 Rada Miejska Truskawca nadała honorowe obywatelstwo miasta Truskawiec stepanowi banderze)

  
-Ukraina Mościska, Ukraina (2008)
(w mieście stoi pomnik terrorysty i ludobójcy stefana bandery, jest ulica imieniem tego kolaboranta)

 

-Słowacja Humenné, Słowacja (2010)
 

 

Zaloguj się, by dodać komentarz na Forum
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych