Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

588 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2009 - 09:16:52

Sen
jest nam niezbędny do normalnego egzystowania tak samo jak tlen, i chyba nie
trzeba nikogo przekonywać jakom on istotną role spełnia w naszym codziennym
życiu. Dobry spokojny sen wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, co powoduje że
budzimy się rano wypoczęci, zrelaksowani i chętni do działania. Jeśli budzimy
się rano zmęczeni i nie wyspani a na dodatek z bólem pleców i kręgosłupa albo
cali zdrętwiali to powinniśmy się zainteresować na czym śpimy i rozprawić się
ostatecznie z nie wygodnym meblem który z pewnością jest przyczyna naszych
problemów. Najlepszym spaniem jest prawdziwe łóżko sypialniane z porządnym
materacem np. lateksowym ( np. rewelacyjny materac Sueno Vital wykonany w
technologii Talalay produkowany przez MK Foam Koło), kieszonkowym,
interaktywnym( np. Mystazja www.mkfoam.pl ) termoelastycznym, tempur (
technologia opracowania przez NASA tempur.pl ). Po pozbyciu się starego
problemu powinniśmy się udać do profesjonalnego salonu snu gdzie z pewnością
sprzedawca fachowo nam doradzi jaki materac powinniśmy wybrać, unikajmy super
marketów ( ponieważ przeważnie sprzedawcy z tych sklepów sami nie wiedzą o czym
tak naprawdę mówią i w związku z tym raczej na pewno nam źle doradzą ) wątpliwa
fachowa obsługa a po za tym mimo 50 % rabatu i tak przeważnie jest drożej niż u
przedstawiciela producenta a co do jakości lepiej się już nawet nie wypowiadać
gwarancje które dość często udzielają nawet na 25 lat tak naprawdę obejmują
chyba tylko materiał pokryciowy ( warto czytać kartę gwarancyjna zwłaszcza
drobny druczek bo są ta fajne zapisy które potwierdzają moje słowa ). Przede
wszystkim pamiętajmy o tym żeby materac wypróbować już w sklepie do czego
profesjonalny sprzedawca będzie nas zawsze zachęcał albo powinien już pisać
prośbę o zwolnienie bo nadaje się do super marketu a nie do salonu snu.
Wypróbowanie materaca w sklepie jest tak ważne ponieważ unikniemy późniejszego
problemu że kupiliśmy materac czasami za ogromne pieniądze ( cena nie gwarantuje
dobrego snu, są materace tanie a dają większą satysfakcje z snu niż te za
kilkanaście tysięcy zł) a i tak się nie wysypiamy po prostu materac nie może być
za twardy ani za miękki dla nas, powinien być odpowiednio dopasowany. Materac za
twardy nie będzie odpowiednio podpierał punktowo naszego ciała i dodatkowo
powodował zdrętwienie i napięcie mięśni z pewnością również będziemy się kręcić
w nocy i z tego powodu nie wysypiać ( ucisk materaca powoduje zaciskanie w
pewnym stopniu naczyń krwionośnych co skutkuje gorszym dotlenieniem organizmu )
, znów materac zbyt miętki będzie powodował ze będziemy się na nim zapadać (
dodatkowo bóle pleców i kręgosłupa ) i również na nim się nie wyśpimy i nasz
kręgosłup nie osiągnie naturalnej pozycji w kształcie litery S. Na szczęście w
obecnych czasach już nie ma problemu zakupem materaca w Polsce, mamy w kraju
kilku znakomitych producentów np. www.mkfoam.pl ,
www.hilding.pl ( najmocniej jest chyba jednak reprezentowana w tej
dziedzinie wielkopolska jako ciekawostkę podam że Polska firma meblarska
Com.40 za 36 mln dol. uruchamia w Danville w Wirginii produkcję materacy i sof.
choć niestety są i smutne nowiny Holding zwalnia 120 pracowników )
www.janpol.pl materace.pl można również wspomnieć o fabryce z
Ostrzeszowa www.meblomark.com.pl . Więc nie będzie problemu zakupem
może jedynie z wyborem bo naprawdę jest duży wybór tego typu towaru w salonach
snu i to w różnych cenach w zależności od producenta najdroższy jest Tempur,
materace z Chojnic ( Relaks materace.pl ) są też dosyc stosunkowo
drogie myślę że bardzo dobre materace i za stosunkowo niską cenę proponuje nam
MK Foam Koło która to fabryka była wielokrotnie nagradzana na targach
meblarskich złotymi medalami za swoje wyroby np. Mystazja, Venus, Estrella Lux,
Czar Nocy, można również wybrać bardzo dobry materac u innego producenta.
Oprócz produktów typowo polskich producentów możemy wybrać coś z oferty
zagranicznych producentów bardzo dużo fabryk w europie znajduje się w Włoszech
np. : dormisano.it , www.magniflex.com ,
www.ovattificiofortunato.it ale www.sembella.com,
miruga.net . Wiec jak widać jest naprawdę dużo producentów w europie i
z pewnością można wybrać coś dobrego dla siebie dodatkowo są też sklepy bardzo
wyspecjalizowane w sprzedaży materacy i innych artykułów że tak powiem
sypialnianych z wiadomych względów nie podam adresów konkurencji
[url="http://<a%20href="http://salonsnu.com.pl/"%20target="_blank">http://salonsnu.com.pl/</a>"]sklepie[/url] ale można bardzo łatwo znaleźć profesjonalnych
sprzedawców np przez wyszukiwarkę google pod hasłem materace koło .Myślę że
teraz to już Państwo muszą pomyśleć czy budząc się rano są wypoczęci i
zrelaksowani a jeśli nie czy jednak nie warto rozstać się z nie wygodnym spaniem
i kupić materac który odmieni nasze dotychczasowe życie.

#2 ~~Maria~~

~~Maria~~
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2010 - 13:57:36

Czy ktoś z Was może się podzielic opinią na temat, czy materace Relaks są dobre?
Zastanawiam się od jakiegoś czasu jaki materac wybrac?
Czy lateksowe materace to nie jest już przeżytek i nie powinienem zwrócić raczej uwagi na materace termoelastyczne?
To jest ponoć najnowasza technologia wymyślona przez NASA i takie pianki termoelastyczne niby dostosowują się do ciała.

Ale czy ktoś ma jakieś doświadczenia i wie jak taki materac się zachowuje?
Bardzo jestem ciekaw jaki materac będzie najlepszy dla mnie? Często siedze przed monitorem i mam bóle kręgosłupa w odcinku krzyżowo-lędźwiowym.
Konsultant na e-materace.pl powiedział mi, że termoelastyczny materac, np. Memo Dynamic, albo Softy - to optymalne rozwiązanie.

Dlatego jestem ciekaw, czy ktoś kupował już w tym sklepie internetowym i warto tam kupić?

Dzięki za odpowiedź.

Przy takich bólach jak najbardziej wskazane są materace termoelastyczne, do nich należy miedzy innymi MEMO DYNAMIC
Polecam Firmę SELENE SKLEP przy AL KEN 94 -Warszawa.Nie polecam kupować w internecie.To naprawdę wielkie RYZYKO..
.Na materac należy się położyć....
Przy pracy w pozycji siedzącej polecam poduszkę pod Firmy Tempur Zakupiłam ..Naprawdę pomaga...Sprawdziłam na własnych plecach..
MARIA

#3 ~sd~

~sd~
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2010 - 21:11:37

Jak któryś z moich przedmówców polecam firmę JMB. Produkują naprawdę solidne materace!

#4 ~ania_warszawa_~

~ania_warszawa_~
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2010 - 20:09:37

Ja zaryzykowałam i kupilam w hevea sklep i szczerze mówiąc jestem superr zadowolona pozatym dostałam superaśnego jaśka gratis.
materacyk naprawde super wykonany a pokrowiec lawendowy no to jakaś zapachowa bajka .
W nocy wydziela delikatny zapach w czasie snu jak się pokrowiec nagrzeje od ciała.
pozdrawiam

#5 ~~Andrzej~~

~~Andrzej~~
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2010 - 10:14:41

A ja widziałem w dużym sklepie meblowym materace Relaks i sądzę, że są bardzo wysokiej jakości.
Tylko o czywiście sprzedawcy są niekompetentni i nie potrafili mi odpowiedzieć na wszystkie pytania.

A na tym forum ktoś pisał o profesjonalnym konsultancie, który doradza jaki materac wybrać - sprawdziłem, rzeczywiście świetnie mnie poinformowano, wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane.
No i postanowiłem kupić w tym właśnie sklepie wysyłkowym, bo trafiłem na promocję z dostawą za darmo.

Nie uważam, że kupowanie przez internet to jakieś ryzyko. Jak wie się czego się chce i wcześniej się próbowało już jakieś materace.
I tak po jakimś czasie ciało przyzwyczaja się do nowego materaca.
Najważniejsze, żeby ktoś profesjonalnie doradził, a nie sprzedawał to na czym najwięcej zarabia.

Ja kupiłem materac na e-materace.pl i jestem zadowolony, z ceny, z obsługi i z jakości produktu.

#6 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2010 - 00:33:44

A ja widziałem w dużym sklepie meblowym materace Relaks i sądzę, że są bardzo wysokiej jakości.
Tylko o czywiście sprzedawcy są niekompetentni i nie potrafili mi odpowiedzieć na wszystkie pytania.

A na tym forum ktoś pisał o profesjonalnym konsultancie, który doradza jaki materac wybrać - sprawdziłem, rzeczywiście świetnie mnie poinformowano, wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane.
No i postanowiłem kupić w tym właśnie sklepie wysyłkowym, bo trafiłem na promocję z dostawą za darmo.

Nie uważam, że kupowanie przez internet to jakieś ryzyko. Jak wie się czego się chce i wcześniej się próbowało już jakieś materace.
I tak po jakimś czasie ciało przyzwyczaja się do nowego materaca.
Najważniejsze, żeby ktoś profesjonalnie doradził, a nie sprzedawał to na czym najwięcej zarabia.

Ja kupiłem materac na e-materace.pl i jestem zadowolony, z ceny, z obsługi i z jakości produktu.

Kilka tygodni temu zamówiłam materac w sklepie JMB. Jestem naprawdę zadowolona z dokonanego wyboru. Jest wytrzymały, dostałam na niego 10 lat gwarancji i tyle!

#7 ~marcinwlkp~

~marcinwlkp~
  • Goście

Napisano 11 maj 2010 - 17:51:42

Polecam materac Estrella Lux lub Venus multi pocket rewelacja

http://www.e-materace.sklep.pl/

#8 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 01 lipiec 2010 - 22:24:45

Bardzo dobre materace w Internecie można kupić na stronie http://www.jmbnet.pl . Bardzo dobra oferta, niezłe ceny i 10 lat gwarancji, którą oferuję tylko nieliczne firmy pewne swoich wyrobów.

#9 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2010 - 15:40:54

Ja polecam sklep z materacami w raszynie( nie daleko centrum handlowego na okęciu al. krakowska 99a lok 1 piętro STUDIO MATERACY " ZDROWY SEN" www.studiomateracy.pl bardzo miła fachowa obsługa mają wiele produktów różnych producentów wypożyczają materac na sprawdzenie do domu i bardzo dużo ciekawych promocji. Jak również są bardzo elsatyczni. gorąco polecam kupowałem materac i następne też będę kupował

#10 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2010 - 22:16:17

Witam wszystkich, chciałbym zakupić materac do spania, ale kompletnie się na tym nie znam, spałem dotychczas na tapczanie. Nie mogłem nic w księgarni znaleźć na temat materacy, więc zadaję pytanie w internecie.
Mam 178 wzrostu, ważę 87 kg. i mam czasem problemy z kręgosłupem.
Pomóżcie coś, może ktoś wie czym się kierować przy wyborze materaca?
Tomek R.

Tomku, Romku...
Jeżeli masz takie dolegliwości, powinieneś wybrać materac lateksowy lub sprężynowy 7-strefowy. Problemy z kręgosłupem powodują, że powinieneś używać materaca dość twardego. Kupiłem taki dla siebie i narzeczonej na stronie http://www.jmbnet.pl . Choć kosztował nas niemało, jesteśmy z niego naprawdę zadowoleni!

#11 Expert_SenToZdrowie

Expert_SenToZdrowie

Nowy

• Użytkownicy zarejestrowani
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 05 sierpień 2010 - 13:29:35

Witam serdecznie,

Z zasady nie polecam nikomu konkretnego modelu materaca, wynika to z faktu, że dobór materaca jest kwestią indywidualną dla każdego i materac idealny dla mnie może okazać się dla kogoś innego zwyczajnie niewygodny. Dlatego z zasady nie polecam modelu, staram się jedynie zwrócić uwagę na zasadnicze różnice, pozostawiając ostateczny wybór osobie zainteresowanej.

Zanim zdecydujecie się na zakup warto poczytać o materacach w internecie, gdzie w portalach na temat zdrowego snu, bez trudu można znaleźć np. wyniki testów materacy, przeprowadzanych przez niezależnych specjalistów.

Z reguły nie polecam materacy bonelowych, ze względu na stosunkowo szybkie w porównaniu do np. lateksowych odkształcanie sprężyn. Każda reguła ma wyjątek i tak jest też w tym przypadku - uważam, że przy kupnie materaca, na którym śpi się sporadycznie (np. na działkę) można kupić taki materac oszczędzając sporą kwotę pieniędzy. Jednak podkreślam, że łóżko na którym śpimy codziennie musi być wygodne tak, żebyśmy rano budzili się wypoczęci i uśmiechnięci.

Osoby uskarżające się na alergie zdecydowanie powinni spać na materacu lateksowym, gdyż właśnie ten materiał ma najlepsze właściwości antyalergiczne.

Jeżeli chodzi strefy twardości, to na pewno jest to rozwiązanie warte polecenia, jednak gdy śpimy z drugą osobą, która jest zdecydowanie innych gabarytów (wzrost i masa ciała), materac może okazać się komfortowy tylko dla jednej z nich. W takim przypadku należy zdecydować się na kupno dwóch materacy dopasowanych do każdej osoby. Daje to dodatkowe możliwości w przypadku gdy każdy materac leży na osobnym, regulowanym stelażu. Dwa materace mają jednak zasadniczą wadę, o której wiedzą wszystkie zakochane pary. Ale coś za coś.

Podsumowując - nie należy się spieszyć z kupnem tak ważnej rzeczy jak materac. Należy najpierw zdobyć wiedzę na ich temat, aby trafniej dobrać odpowiedni dla siebie model.

I jeszcze jedno - zanim zdecydujemy się na kupno materaca koniecznie trzeba wypróbować go i sprawdzić, jak się zachowuje nasze ciało w bezpośrednim i dłuższym kontakcie z nim. W sklepie warto poleżeć dłuższy czas - taki szybki test pozwoli nam wyeliminować te modele, które są zdecydowanie niewygodne. Po wstępnej selekcji możemy już wybrać ten model który chcielibyśmy przetestować przez dłuższy okres - niektórzy producenci umożliwiają 14 albo nawet 30 dniowy okres próbny. Warto go wykorzystać, bo tak naprawdę dopiero po kilku dniach jesteśmy w stanie stwierdzić jak się czujemy śpiąc na danym materacu. Najlepszym wykładnikiem jest nasze samopoczucie z rana, które określi, czy materac jest dla nas właściwy czy nie.

Pozdrawiam
Expert SenToZdrowie.pl

Użytkownik Expert_SenToZdrowie edytował ten post 05 sierpień 2010 - 14:09:15

#12 ~Anrdzej~

~Anrdzej~
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2010 - 17:22:25

Wybór materaca jest niezmiernie ważny, wiadomo to od tego zależy nasz wypoczynek ect.........
Na decyzję zawsze składa się kilka składowych, przede wszystkim nasze preferencje, właściwości materaca, cena, wytrzymałość, dostępność itd.
Żeby można było świadomie dokonać wyboru trzeba miej więcej wiedzieć co wybieramy
Tak więc materace można podzielić na 2 grupy
- sprężynowe
- bez sprężyn
Sprężyny dzielimy na bonellowe ( używane już od przeszło 100 lat do dzisiaj ) oraz kieszonkowe ( zapakowane luźno w woreczki, dosyć drobne i gęste )
2 grupa to przede wszystkim najtańsze proste pianki do 12 cm wysokości, następne - lateksowe, oraz materace z pianki wysokoelastycznej lub termodynamicznej Należy pamiętać że materace lateksowe i z pianek wysoko i termosynamicznej potrzebują dodatkowo elastycznych stelaży listewkowych.
Przedstawię kilka właściwości każdego rodzaju materaca
1. Sprężyny bonellowe charakteryzują się dużą wytrzymałością, połączone są że sobą w 4 punktach od góry i u dołu, dzięki temu nigdy nie pracuje pojedyncza sprężyna tylko kilka w około, to właśnie jest powodem wytrzymałości ale jednocześnie powoduje efekt "pływania"
dużym plusem jest niska cena. więcej...
2. Sprężyny kieszonkowe, pisałem już że są to drobne sprężynki "zapakowane" w woreczki, dzięki temu sprężyna powierzchnia materaca ugina się tylko w punkcie nacisku, to rozwiązanie ma za zadanie naśladować właściwości lateksu, jednak dzięki temu sprężynki szybko się wygniatają jeśli nie są dobrze zabezpieczone górnymi warstwami, ale wtedy tracą właściwości punktowego nacisku
Cena: średnia. więcej...
3. Materace lateksowe. Optymalne materace dla osób lubiących duży komfort snu jednocześnie lubiących "zapadać" się w materac. Lateks jest wytwarzany z mleczka kauczukowego, a więc jest to naturalne tworzywo ( przynajmniej w 40 % w zależności od rodzaju ) w lateksie nie rozwijają się roztocza, nie powoduje też odleżyn. bardzo trwały.
Cena: wysoka. więcej...
4. Ostatnią grupą są materace z pianek wysoko elastycznych i termoelastycznej, To nowoczesne rozwiązanie które góruje nad lateksem w wielkim skrócie lepszą sprężystością, mieszą wagą, lepszym dopasowaniem się do kształtu ciała, w połączeniu z pianką termodynamiczna która zachowuje się podobnie jak czekolada która roztapia się pod wpływem ciepłoty ciała dopasowują sie idealnie do kształtu ciała, powoduje że komfort spania jest wręcz kosmiczna.
Cena: wysoka - bardzo wysoka. więcej... lub tu
Oczywiście do materaców stosowane są różne wkłady, które zmieniają ich właściwości, np kokos lub końskie włosie podwyższają twardość i trwałość.
I na koniec, jeśli materac jest znacząco tańszy od podobnej klasy materaców, oznacza tylko jedno że jest wyprodukowany z gorszych materiałów, najbardziej drastycznym przykładem jest warstwa oddzielających sprężyny od górnych warstw w ofercie marketowej jest to tylko cienka siatka która nie dość że szybko się przetrze to każdą sprężynę można "wymacać" na powierzchni, w "normalnych" materacach stosowana jest warstwa filcu lub jeśli jest to materac antyalergiczny warstwa sizelowa. Tak więc oszczędzając 200 zł otrzymuje się produkt który po kilu nocach może stracić wszystkie swoje właściwości. Stąd też biorą się opinie które można przeczytać " kupiłam materac bonellowy i jestem bardzo niezadowolona bo skacze jak mąż się przekręca " to jest prawda jeśli materac o wymiarze 140 kosztuje 300 zł na sprężynach jest siatka i warstwa pianki 2 cm t-30 ale to nie sprężyny bonellowe są złe tylko warstwy które na nich leżą

#13 agoya67

agoya67

Nowy

• Pip
  • 1 postów

Napisano 09 październik 2010 - 12:47:16

Witam!

Jestem Gosia, mam 43lata. Jestem z Poznania. Ostatnimi czasy dużo najeździłam się w poszukiwaniu dobrego materaca. Całe życie pracowałam ciężko fizycznie. Potrzebowała materaca idealnego dla mojego już nie młodego i zmęczonego kręgosłupa. Wpierw szukałam w internecie, znalazłam stronę www.twojematerace.pl i poprzez adres strony dotarłam do sklepu miejscowego w Poznaniu. Tam spotkałam się z bardzo profesjonalną obsługą i niezwykle miłymi sprzedawcami. Doradzili mi materac Medivis o twardości H3. Okazał się strzałem w "10". Dziś wysypiam się idealnie i aż nie chce mi się wstawać do mojej pracy na8
Żałowałam wyłącznie tego, że nie mogłam sobie pozwolić na zakup materaca Medivis Lux bo jest naprawde BOSKI

pozdrawiam i polecam materace z pianki termoelastycznej i fachowe doradztwo sprzedawców w firmie FEST.

AGOYA.

#14 ~MArcineek~

~MArcineek~
  • Goście

Napisano 28 październik 2010 - 15:42:51

Materac musi być odpowiednio twardy, wytrzymały i po prostu wygodny dla nas. Ja taki znalazłem w sklepie http://www.jmbnet.pl .

#15 tomasz255

tomasz255

Swojak

• PipPipPipPip
  • 273 postów

Napisano 05 listopad 2010 - 23:43:32

Moim skromnym zdaniem: należy zwracać uwagę, by w trakcie dmuchania materac nie przybierał ludzkich kształtów... Myślę, że to bardzo cenna uwaga. Szczególnie dla mających zazdrosne żony... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

#16 ~David~

~David~
  • Goście

Napisano 14 listopad 2010 - 14:32:12

Czy ktoś z Was może się podzielic opinią na temat, czy materace Relaks są dobre?
Zastanawiam się od jakiegoś czasu jaki materac wybrac?
Czy lateksowe materace to nie jest już przeżytek i nie powinienem zwrócić raczej uwagi na materace termoelastyczne?
To jest ponoć najnowasza technologia wymyślona przez NASA i takie pianki termoelastyczne niby dostosowują się do ciała.

Ale czy ktoś ma jakieś doświadczenia i wie jak taki materac się zachowuje?
Bardzo jestem ciekaw jaki materac będzie najlepszy dla mnie? Często siedze przed monitorem i mam bóle kręgosłupa w odcinku krzyżowo-lędźwiowym.
Konsultant na e-materace.pl powiedział mi, że termoelastyczny materac, np. Memo Dynamic, albo Softy - to optymalne rozwiązanie.

Dlatego jestem ciekaw, czy ktoś kupował już w tym sklepie internetowym i warto tam kupić?

Fajne materace robi Firma Materasso , Ja kupilem piankowz materac Natur biogreen, Moyna ynaleyt na www.materasso.pl

Dzięki za odpowiedź.

#17 ~jarek~

~jarek~
  • Goście

Napisano 14 listopad 2010 - 14:34:46

ja kupilem materac termoelastzcyny Viscogreen z biopianky. Materasso

#18 ~Robert~

~Robert~
  • Goście

Napisano 23 listopad 2010 - 00:06:45

Cześć,
O materacach Relaks słyszałem dobre opinie i sam kiedyś na takim spałem. Moge spokojnie polecić,ale... Ostatnio zmieniłem na zupełnie nową markę, która zdecydowanie postawiła na jakość. Senactive może nie są najtańszymi na rynku materacami, ale są rewelacyjnie wygodne. Ja kupiłem materac cool (apropos lateksu)na www.topmaterace24.pl i jestem w 100% zadowolony. Swoją drogą miło jak się dostaje przesyłką coś więcej niż się człowiek spodziewa.
Pozdrawiam

#19 ~kuba~

~kuba~
  • Goście

Napisano 23 listopad 2010 - 19:28:55

kazda firma taniej nie ma nic czym bym nie handlowal wiec nie zalezy mi na wciskaniu konkretnej rzeczy zadzwon to nic nie kosztuje 531-636-273

#20 ~hojan~

~hojan~
  • Goście

Napisano 29 listopad 2010 - 21:54:51

a ja kupiłem przez sklep internetowy markowe-materace.pl, jestem z łodzi wiec jakiś wybór na miejscu jest ale tylko tam wytłumaczyli mi jak krowie na rowie o co dokładnie chodzi z tymi materacami i czym to wszytko się różni a nie opowiadali te katalogowe mądrości

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych