Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Opieka nad uczniami na obowiązkowych zajęciach na basenie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Janosik~

~Janosik~
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2018 - 10:31:18

Pytanie do rodziców dzieci uczęszczających na zajęcia obowiązkowe na basenach w innych szkołach. Jakie praktyki są w waszym przypadku czy takie same jak w samym Głogowie Młp. czy inne. Chodzi mianowicie o typowanie dyżurów dla rodziców jako opiekunów uczniów na czas wyjścia ze szkoły , zajęć na basenach i powrotu do szkoły grupy uczniów uczęszczających na obowiązkowe zajęcia w oddalonych kilkaset metrów od szkoły -basenie. Czy to jest normalne aby zmuszać pracujących rodziców do wzięcia urlopu lub zarywania pracy w celu opieki na grupą dzieci w czasie zajęć obowiązkowych. Czy nie rolą szkoły jest zapewnienie odpowiedniego nadzoru i opieki nad takowymi zajęciami, nie mówimy przecież o jakiś zajęciach dobrowolnych lub pozalekcyjnych tylko o obowiązkowych w ramach WF. Może przecież Pani Dyrektor zaangażować na ten czas swoich pracowników ( nauczycieli, sprzątające itd.) bo moim skromnym zdaniem to ustawowy obowiązek każdej szkoły. Zapewnienie bezpieczeństwa dla  naszych pociech na zajęciach dydaktycznych jest obowiązkiem szkoły i zarządzającym nią Dyrektora a koszty dodatkowe w tym przypadku nie powinny być jakimś uchylającym się argumentem. Na potwierdzenie moich rozważań pozwolę sobie wkleić artykuł z internetu:

OPIEKA NAD UCZNIAMI NA BASENIE

Czy możliwe jest sprawowanie opieki nad uczniami przebywającymi na basenie i jadącymi na ten basen przez każdego nauczyciela? 

Takie pytanie zadały mi Panie klientki szukające pomocy prawnej, ponieważ przez cały rok szkolny one i siostry zakonne sprawują opiekę nad uczniami jadącymi na basen i tam przebywającymi.

Zaczęłam szukać odpowiedzi i okazało się, że nie jest to możliwe. No, ale jak to – pytały. To dlaczego skoro pracujemy w świetlicy zawsze my jesteśmy z tymi dziećmi wysyłane. No to, po kolei.

Otóż, jak wynika z art. 8 ust. 2 załącznika nr 4 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz.U. z 1997 r., nr 57, poz. 258 z późn. zm.) w zajęciach prowadzonych między innymi na pływalniach w zorganizowanych grupach na jedną osobę prowadzącą zajęcia w wodzie nie może przypadać więcej niż 15 uczestników. 

To oznacza, że powinien zostać przeprowadzony jasny i precyzyjny podział na te dzieci, które będą pozostawać pod ścisłą opieką i stałym nadzorem poszczególnego opiekuna. To dziecko pod tego opiekuna, to dziecko pod tamtego. Ma być precyzyjnie.

Nadmienić należy, iż system zabezpieczenia ratowniczego nie zwalnia opiekunów wycieczek szkolnych od sprawowania ustawicznego nadzoru nad powierzonymi im w opiekę małoletnimi uczniami. Z przepisu art. 34 ust. 4 rozporządzenia MENiS z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r., Nr 6, poz. 69 z późn. zm.) wynika wprost, że kąpiącym się Uczestnikom wycieczki powinno się zapewnić nie tylko stały nadzór Ratownika lub Ratowników, ale równocześnie ustawiczny nadzór Opiekuna lub Opiekunów ze strony szkoły (interpretacja KO).

Zatem Opiekunem grupy Uczniów na basenie może być każdy Nauczyciel, który ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska Nauczyciela w danym typie szkoły. Grupa, która liczy na basenie więcej niż 15 Uczniów, musi mieć odpowiednio większą liczbę Opiekunów.

Z uczniami w wodzie winien jednak ćwiczyć jedynie nauczyciel wychowania fizycznego, jeśli zajęcia dotyczą umiejętności koniecznych do realizacji podstawy programowej.

Jeśli jednak zajęcia są zajęciami pozalekcyjnymi organizowanymi przez szkołę, to uczniowie mogą przebywać pod opieką opiekuna ze szkoły nie będącego nauczycielem wychowania fizycznego.

Wydaje się jednak zasadnym takie organizowanie zajęć na basenie, aby opiekę nad uczniami od momentu wyjścia ze szkoły i powrotu do niej po zakończonych zajęciach sprawowali nauczyciele wychowania fizycznego, a nauczyciele inni stanowili jedynie personel pomocniczy. Bynajmniej nie powinno się to odbywać na zasadzie godzin karcianych.

Oczywiście Dyrektor ma dążyć do przyjęcia takich rozwiązań organizacyjnych, aby jakość organizowanych i prowadzonych zajęć przez szkołę była jak najwyższa. Rozporządzenie o kwalifikacjach Nauczycieli nie odnosi się wprost do kwalifikacji Opiekunów, którzy stanowią opiekę nad Uczniami w czasie zajęć na basenie.

 #2 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2018 - 15:26:17

W szkole do której uczęszcza moje dziecko, basen poza opłatą nie obchodzi rodziców. Autobus jest podstawiany pod szkołę nauczycielki wyprowadzają dzieci, jadą z nimi na basen, na basenie pomagają im się ubrać i wracają z nimi do szkoły, a rodzice odbierają dzieci po basenie ze szkoły. A basen jest u nas dodatkowym zajęciem stąd opłata.#3 ~Janosik~

~Janosik~
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2018 - 16:21:43

Tak powinno być

#4 ~Janosik~

~Janosik~
  • Goście

Napisano 21 grudzień 2018 - 06:24:55

Widzę że większości rodzicom funkcja nianki na wyjście na baseny odpowiada, zrobią wszystko żeby się tylko przypodobać nauczycielom i dyrekcji, mamy XXI wiek a w Głogowie Młp. nadal średniowiecze.

#5 ~aniaa892~

~aniaa892~
  • Goście

Napisano 10 maj 2019 - 15:08:42

Moje dziecko na takie zajęcia się uparło i chce chodzić, więc temat takiej opieki bardzo mnie interesuje. Dodatkowo trzeba podkreślić to, że potrzebny będzie mu odpowiedni sprzęt i ja chyba zdecyduję się na firmę FINIS Polska, bo trener polecał#6 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 10 maj 2019 - 15:22:38

Moje dziecko na takie zajęcia się uparło i chce chodzić, więc temat takiej opieki bardzo mnie interesuje. Dodatkowo trzeba podkreślić to, że potrzebny będzie mu odpowiedni sprzęt i ja chyba zdecyduję się na firmę FINIS Polska, bo trener polecał


A w FINIS Polska mają coś na załatanie dachu bo tu obszernie rozpisują się ze cieknie podczas deszczu....Zaloguj się, by dodać komentarz na Forum


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych