Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Polowanie z wiatrówką

Humanitarny odstrzał

14 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Ekolog~

~Ekolog~
 • Goście

Napisano 12 maj 2013 - 16:03:24

W Polsce polowanie z wiatrówką nie jest dozwolone przez prawo. W wielu krajach zachodnich zauważono problem nadmiernie rozmnażających się gatunków zwierząt z którymi natura nie radzi sobie w sztucznych ekosystemach jak miasta i wsie.

Vermin Control i Pest Control – terminami tymi określa się na zachodzie redukcje populacji zwierząt nadmiernie rozmnażających się i zaburzających równowagę w środowisku. Redukcji gatunków wyznaczonych przez rządy krajów dokonują nie tylko myśliwi ale także prywatne osoby pełnoletnie. Dzięki temu koszty przywrócenia równowagi w ekosystemie są bardzo niskie a efekty o wiele szybsze.

Odstrzał wybranych gatunków
Do odstrzału służą wiatrówki w postaci silnych karabinków pneumatycznych. Śrut ołowiany w kalibrze 5,5 mm o energii 16 J wystarcza do odstrzału gatunków takich jak królik, szczur, sroka, wrona, szpak z odległości do ok. 30m.
Śmierć po trafieniu w głowę lub w komorę z narządami wewnętrznymi takimi jak płuca, wątroba lub serce jest natychmiastowa i nie powoduje długich męczarni tak jak np. trucizna.

Kraje gdzie na gatunki ekspansywne można polować za pomocą pneumatyków: Wielka Brytania, USA, Kanada, Estonia, Meksyk, Korea, Turcja, Białoruś, Afryka, itd.
Potrzeba zmian w naszym prawie jest coraz bardziej widoczna tak jak edukacja w tym temacie społeczeństwa.

BSA R10 - jedna z angielskich wiatrówek pneumatycznych używanych do polowań:
Dołączona grafika

#2 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 12 maj 2013 - 18:55:29

Dlaczego sroka jest groźnym drapieżnikiem - Jastrząb lub krogulec poluje na osobniki słabsze, ranne lub niedołężne, co jest zrozumiałe, gdyż taka ofiara jest łatwiejszą zdobyczą niż osobnik silny i zdrowy. Tym samym łowcy odgrywają korzystną rolę w ekosystemie.

Natomiast sroka reprezentuje nieco odmienny „typ” drapieżnika, gdyż wybierając pisklęta z gniazd – powoduje likwidację całego lęgu, czyli również osobniki, które w przyszłości mogłyby zasilić zdrową populację własnego gatunku.

W samej Warszawie naliczono 3500 par lęgowych (dane z 2010r), obecnie populacja zapewne powiększyła się. W 2008r w Łodzi żyło już ponad 3 tys. par lęgowych (w latach 2003 – 2008 ich liczba wzrosła o 10 proc). Co ciekawe 50 lat temu był to gatunek w Łodzi w ogóle nieistniejący!
Brak możliwości odstrzału sroki w terenie miejskim z broni palnej oraz nie dopuszczalne jeszcze strzelanie z broni pneumatycznej.

#3 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 14 maj 2013 - 10:38:32

Tutaj się zgodzę polowanie z wiatrówki jest o wiele bardziej humanitarne niż pułapki, potrzaski i wywołująca długie męczarnie trucizna. Polować z rozsądkiem albo odstrzeliwać gatunki nadmiernie rozmnażające się i szkodniki jest w stanie prawie każda pełnoletnia osoba po krótkim przeszkoleniu.
Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika
Forum o broni pneumatycznej dostępnej bez zezwolenia oraz o Airgun Hunting (darmowa rejestracja na forum): http://www.airgun-hunting.pl

#4 ~romtek~

~romtek~
 • Goście

Napisano 14 maj 2013 - 10:46:16

w polsce temat pest control dopiero raczkuje i upłynie jeszcze pewnie troche czasu zanim stanie się legalny tak jak w pozostałych krajach

#5 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 15 maj 2013 - 10:26:34

[size=4]Od lat 20. XX wieku liczebność srok w Polsce rośnie. W samej Warszawie naliczono 3500 par lęgowych (dane z 2010r), obecnie populacja zapewne powiększyła się. W 2008r w Łodzi żyło już ponad 3 tys. par lęgowych (w latach 2003 – 2008 ich liczba wzrosła o 10 proc). Co ciekawe 50 lat temu był to gatunek w Łodzi w ogóle nieistniejący.

Nadmierna liczebność srok sieje obecnie niezłe spustoszenie wśród zwierząt, zwłaszcza ptaków. Dlatego ubywa tak szybko drobnych ptaków śpiewających w miastach (przybywa srok):

Sroka zabija małego ptaka śpiewającego i oskubuje go żywcem:


Sroka rozdziobuje żyjącego jeszcze ptaka#6 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 15 maj 2013 - 10:30:40

Sroka zabija i porywa drozda śpiewaka:
[/size]

#7 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 17 maj 2013 - 09:33:39

byłem u farmera w anglii i dostałem od niego zgodę na odstrzał drobnych szkodników w ramach kontroli ich liczebności - pest control, mogę potwierdzić ze sroki rozmnożyły się tam podobnie jak w Polsce jak szarańcza
do tego mają plagę królików i wiewiórek szarych, jest ich tyle że nie sposób tego wytłuc podobnie szczury
w polsce też przydało by się takie rozwiązanie sprawy czyli odpowiednie zmiany w przestarzałym prawie

#8 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 29 maj 2013 - 15:29:02

Polowałem w ten sposób w Kanadzie i nie każda wiatrówka się do tego nadaje. To powinien być silny pneumatyk kalibru 5,5 mm a na krótkie dystanse np. na szczury nawet 6,35 mm. Natychmiastowa śmierć czyli szybka deratyzacja gryzoni.

 #9 masterszef

masterszef

  Znajomy

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPip
 • 20 postów

Napisano 13 sierpień 2013 - 07:25:00

Jeśli jakiś gatunek rozmnożył się w nienaturalny sposób, jest go znacznie za dużo to odstrzał takowych zwierząt jest raczej wskazany, naturze czasem trzeba pomóc. Drugą sprawą są umiejętności myśliwych jeśli ktoś potrafi strzelać i zabić 1 strzałem to ok niech strzela, ale jeśli ktoś nie potrafi i potem zwierzę się meczy a ten go nie dobija to jest jakieś nieporozumienie #10 ~ekomut~

~ekomut~
 • Goście

Napisano 12 grudzień 2013 - 20:37:44

Powinny po prostu powstać odpowiednie przepisy, regulujące polowanie z wiatrówką. Wtedy można by coś zrobić z tą plagą szczurów, myszy i gołębi.        

 

 #11 ~Jan~

~Jan~
 • Goście

Napisano 17 grudzień 2013 - 20:33:27

Polecam forum wiatrówki http://airgun-huntin...tamy-t1868.html

 

Jest tam dość ciekawie opisany (po polsku) temat polowania z wiatrówek. Na zachodzie (USA, UK ) legalnie, zgodnie z prawem, które reguluje tą kwestię w ten sposób głównie zabija się małe szkodniki: Gryzonie (np, szczóry) i Krukowate ptaki (gównie wrony).

W Polsce nie jest to dokładnie regulowane przez prawo, jeżeli już to może podpaść pod ustewę o znęceniu się nad zwierzętami, bo do praw łowieckich to się ni jak nie ma.

 

Pamiętajmy też, że pomimo, tego, że wiatrówka bronią nie jest, wyglda jak broń, więc może to podpaść też pod straszenie ludzi. (oko też z łatwością może wybić zabłąkay śrut także trzeba uważać).#12 ~Mateusz~

~Mateusz~
 • Goście

Napisano 14 grudzień 2014 - 13:03:41

Ja bym nie kupił hatsana 125 posiadam go i jest malo celny kicha jednym słowem #13 pawil

pawil

  Nowy

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • Pip
 • 5 postów

Napisano 29 kwiecień 2015 - 12:32:26

Za 500 zł nic nie oferuje dobrej jakości. Trzeba dozbierać.#14 ~piotr~

~piotr~
 • Goście

Napisano 27 maj 2015 - 21:07:13

witam

ja kupilem oststnio daystate airwolf .177

polecam do 30/40 metrow skuteczna.

powyzej tej odleglosci jest celna ale sruty traca sile i kroliki uciekaja mimo trafienia.

dla jasnosci poluje w uk u szefa na farnmie#15 ~Paweł~

~Paweł~
 • Goście

Napisano 14 kwiecień 2019 - 06:12:35

Nic się nie poruszyło w tej sprawie od tylu lat? Szkoda tych ptaków śpiewających, oglądałem dokument i jasno jest dowiedzione że lasy, parki, itd po prostu cichną z roku na rok. Jak poszedłem do lasu w zakopanym na Antałówce to była głucha cisza a na drzewach okrążały nas kruki lub wrony (takie duże czarne). Było ich pełno, a klimat jak z horroru.

 

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych